Cudowni artyści, niepowtarzalne występy i wyjątkowa atmosfera

W piątek, 9 października w Kowali odbył się Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Cudowne Ogrody”. To już druga edycja tej imprezy, która jest jedną ze sztandarowych imprez organizowanych przez Ośrodek w Kowali.

Spotkanie poprzedzają kilkutygodniowe przygotowania, a niektóre – priorytetowe dla przeglądu sprawy załatwiane są nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wszystko dlatego, żeby wszystko odbyło się na najwyższym poziomie ze względu na wyjątkowych artystów, którzy goszczą w Kowali. „Cudowne Ogrody” to święto osób obdarzonych niezwykłymi talentami o otwartych sercach, wyjątkowej pogodzie ducha i chęci życia. Nazwa imprezy nawiązuje do wartości jakie ma dla człowieka otoczenie, kontakt z przyrodą, jako naturalną nauczycielką dobrego smaku, estetyki i kultury oraz symbolizuje środowisko ludzi spontanicznie otwartych na piękno, drugiego człowieka, którzy są kwiatami ogrodu życia i społeczności. Artyści niepełnosprawni to cudowne kwiaty w ogrodach naszych ludzkich spotkań.

W przeglądzie wzięło udział 6 grup z różnych części regionu radomskiego. W Kowali gościliśmy niepełnosprawnych artystów z Jedlanki, Wierzbicy, Pionek, Szydłowca i Radomia. Swoje talenty prezentowały dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Publiczność zebrana w gminnej Świetlicy Środowiskowej „Szansa” mogła obejrzeć różne formy prezentacji artystycznej. Były tańce, recytacja wierszy, kabaret i popisy wokalno-instrumentalne. Uroczyste otwarcie „Cudownych Ogrodów” miało miejsce kilka minut po godz. 10. Gości przywitała Sekretarz Gminy Kowala – Pani Alina Szczęśniak, życząc wszystkim dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń.

Jako pierwsze na scenie wystąpiły uczennice z Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu. Dzieci należą do koła muzycznego prowadzonego przez nauczycieli – Agatę Dobrasiewicz, Agnieszkę Kacprowicz oraz Małgorzatę Banasiak – Wojteczek.

Grupa dziewcząt w składzie: Natalia Kołodziejczyk, Wiktoria Kołodziejczyk, Julia Sońta, Anna Pyszczek, Patrycja Kowalska, Anna Sawicka, Wiktoria Zawisza, Weronika Gumińska, Wiktoria Kalbarczyk, Milena Skurzyńska, Anita Kwiecień przygotowały prezentacje taneczną pt. „Święto wszystkich dzieci”. Następnie przywitano brawami grupę „Przyjaciele” ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Jedlanki, która wystawiła montaż słowno-muzyczny pt. „Moje miejsce na ziemi”. Najstarsza uczestniczka przeglądu wyrecytowała wiersz swojego autorstwa pt. „Choinka” wywołując wzruszenie u wielu osób siedzących na widowni. Publiczność nagrodziła ją za to gromkimi oklaskami. Przed przerwą na scenie pojawiła się „Kapela z Leśnej” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pionkach. Artyści przyjechali do Kowali by zaprezentować swoje talenty wokalne. Grupa zaśpiewała kilka żołnierskich piosenek.

W samo południe odbył się występ Klauna Kluseczki, który dał popis swoich cyrkowych umiejętności. Do kilku trików zaangażował dzieci i dorosłych zgromadzonych w „Szansie”, co spotkało się z aplauzem publiczności. W pokazie nie zabrakło żonglerki, akrobatyki i iluzji. Swoim występem Kluseczka rozbawił nie tylko najmłodszych uczestników „Cudownych Ogrodów”.

Po pokazie klauna kontynuowano występy osób niepełnosprawnych. Jerzy Ratyński ze Stowarzyszenia Przyjaciół Młodocina Większego i Osób Niepełnosprawnych „Pozytywni” zaprezentował kilka swoich zabawnych rymowanek.

Następnie zespół instrumentalno-wokalny „Sezam” z WTZ przy Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Szydłowcu wykonał znane wszystkim hity – „O mnie się nie martw”, „Nie liczę godzin i lat”, „Konik na biegunach”.

Jako ostatni za scenie pojawili się przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy tworzący grupę artystyczną „Domino”. Na „Cudownych Ogrodach” wystawili przedstawienie „Romeo i Julia”, które było nagrodzone na Międzynarodowym Przeglądzie Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej Puma w Dąbrowie Górniczej. Każda grupa artystów otrzymała pamiątkowy puchar. Organizatorzy maja nadzieję, że będzie przypominał urok tych chwil i niezwykła energię spotkania.

Piątkowe spotkanie poprowadził, tak jak w ubiegłym roku, Wojtek Szymański z Radia Eska, który czuwał nad porządkiem występów naszych artystów. Konferansjer sympatyzujący z GOPS w Kowali jak zawsze stanął na wysokości zadania. Dzięki jego charyzmie i elokwencji „Cudowne Ogrody” przebiegały w bardzo radosnej atmosferze, a nasi artyści nie musieli obawiać się tremy. Na zakończenie Przeglądu niepełnosprawni artyści także z nim robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Żadna porządna impreza, nie może obejść się bez poczęstunku. W przerwie występów zorganizowano bufet z kanapkami, pączkami, ciastami i owocami. Choć atmosfera na sali była gorąca, za oknem wiał przejmujący wiatr, dlatego wszyscy chętnie rozgrzewali się gorącą herbatą lub kawą.

Szczególne podziękowania należą się Panu Jackowi Czajkowskiemu za przekazanie 3 skrzynek jabłek. Owoce były rozdawane uczestnikom spotkania, ale także stanowiły element dekoracyjny jesiennej sceny „Cudownych Ogrodów”, która spotkała się z dużą aprobatą artystów i publiczności. W aranżacji wykorzystano charakterystyczne dla jesiennego krajobrazu – dynie, słoneczniki, wrzosy, kasztany, orzechy i liście.

Spotkanie zrealizowano ze środków własnych gminy w ramach Gminnego Programu Wspierania Osób Niepełnosprawnych i Starszych na rok 2015.

Na kolejne „Cudowne Ogrody” zapraszamy w przyszłym roku! Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.